National Association of Housing and Redevelopment Officials - Arkansas Chapter

To see additional training/ events - see Upcoming Events in Blue Bar to the Left
 
AR NAHRO WINTER MEETING
 
DECEMBER 7- 9 , 2016 
 
EMBASSY SUITES
 
LITTLE ROCK, AR
EMBASSY SUITES PHONE FOR RESERVATIONS 501-312-9000
MAKE YOUR RESERVATIONS NOW!
CUT OFF IS NOVEMBER 8, 2016 
 
 

 

 
Best Newsletter Award Form


 
Member of the Year Award Form

 

* * * * * 

  
 Your agency changed their address?  Changed an e-mail?  Please remember to submit your changes to Judy Hobbs to ensure your agency will continue to receive timely, important e-mails.
 
*****
 
Photos are posted and available for viewing from the " Photo Gallery " just look for the folder of the conference you want to see.  A password is not necessary to view photos.

* * * * *

-----------------------------------------------------

ARKANSAS NAHRO OFFICERS 2015-2017


President  David Lange, Paragould Housing Authority
Sr. Vice President  Mary Boyd, Conway Housing Authority
Vice Presidents:  
  Housing   David Gates, Searcy Housing Authority
  Community Development  Donald Sampson, Pine Bluff
  Commissioners Dusty Graham, Springdale Housing Authority
  Member Services  Betty Jo Eldried, Lake City Housing Authority
  Professional Development  Barry Pippinger, Newport Housing Authority
  Secretary Polly Fisk, Paragould Housing Authority
  Treasurer Debbie Tanner, Cabot Housing Authority

DISTRICT DIRECTORS


 
  District 1. Dee Young, Crawford County PFB #1
  District 2 Billy Koons, Pocahontas Housing Authority
  District 3. Sue Alexander, Blytheville Housing Authority
  District 4.     Belinda Snow, North Little Rock  Housing Authority
  District 5. Sherman Rochell,  Star City Housing Authority
  District 6. Steve Eichorn, Benton Public Housing Authority
  District 7. Dub Wingfield, Arkadelphia Housing Authority
     


ARKANSAS NAHRO STANDING COMMITTEES

October 1, 2015 – September 30, 2017 

COMMUNITY DEVELOPMENT

Donald Sampson, Chair, Pine Bluff

Steve Eichhorn, Benton HA

Sharon Poe, Jonesboro

Rodney Forte, Little Rock

Belinda Snow, N. Little Rock

Rex Fields, Heber Springs

Richard Herrington, Hot Springs

Neal Gibson, Harrison

Pat Dunegan, Batesville 

 

PROFESSIONAL DEVELOPMENT
Barry Pippinger, Chair, Newport

Judy Hobbs, Siloam Springs

Rex Fields, Heber Springs

Billy Koons, Pocahontas, Ex Officio

Barbara Suber, Forrest City

Sherman Rochelle, Star City

Janet Bedene, Paris

Melissa Akens, Jacksonville

Virginia Coleman, Camden

   

HOUSING COMMITTEE

David Gates, Chair, Carlisle

Chonda Taylor, Harrison 

Neal Gibson, Harrison (Ex officio)

Barbie Burton, Beebe

Janet Duncan, Forrest City

Sean Thomas, Pine Bluff

Rebecca, Seay, Dardanelle

Nicholas Purdy, England

Leola Graves, Hope 

 

MEMBER SERVICES
Betty Jo Eldried, Chair, Leachville

Jennifer Campbell, NW Regional

Katy Blevins, Melbourne 

Janiece Flannigan, Manila

Beth Chambers, Leachville (Ex-Officio) 

Annette Holmes, Dumas

Aleah Duff, Johnson County Section 8

Carolyn Bramlett, West Helena

Jan Hutcheson, Magnolia 

   

COMMISSIONERS COMMITTEE
Dusty Graham, Chair, Springdale

Mike Dunn, Pocahontas 

Alfred Smith, West Memphis

Sue Trulock, Pine Bluff

Mary Sue Smith, Ola

 

PLANNING COMMITTEE

Mary Boyd, Chair, Conway
Judy Hobbs, Siloam Springs (Ex Officio)

Patricia Free, Van Buren

Pat Dunegan, Batesville

Rex Fields, Heber Springs

Barbara Suber, Monette

Sharon Poe, Jonesboro

Melissa Gober, McGehee

Richardd Harrington, Hot Springs

Fredrick Love, Pulaski

WA Wingfield, Texarkana

Fredrick Love, Little Rock

Dusty Graham, Springdale  

 

   

PHRIDAYS COMMITTEE
Judy Sharp, Chair, Earle

Nancy Reed, Siloam Springs

Dee Young, CCPFB 

Pam Duffey, Heber Springs

Denise Grady, Forrest City

Polly Fisk, Paragould (Ex Officio)

Kealy Curtis, McGehee

Stacy Ashmore, Lonoke

Bridget Renfro, Hope

Denise Riley, Little River

HALL OF FAME COMMITTEE
Pat Dunegan, Chair, Batesville
David Hamilton, MCPFB

Carolyn Childress, Osceola

Evalene Tarlton, Poinsett Co.

Alan Turnbo, Cabot

Jim Coleman, Camden

Kathryn Collier, Drew Co.

   

LEGISLATIVE COMMITTEE
Jim Coleman, Chair, Camden
Rodney Forte, Little Rock

Mary Crutchfield, Foreman

Pat Dunegan, Batesville

Evalene Tarlton, Poinsett Co.

Janet Duncan, Forrest City

Jeannie Epperson, Pine Bluff

Kenny Gober, McGehee (Ex-Officio)

Barbara Suber, Monette

Belinda Snow, N. Little Rock

W.A. "Dub" Wingfield, Texarkana

Donald Sampson, Pine Bluff

Richard Harrington, Hot Springs

David Gates, Carlisle 

BUDGET COMMITTEE  
Debbie Tanner, Chair, Cabot

Judy Hobbs, Siloam Springs

Pat Dunegan, Batesville

Janet Duncan, Forrest City

Alan Turnbo, Cabot  ( ex Officio)

 

 

SCHOLARSHIP COMMITTEE
Janet Bedene, Chair, District 5

Tammie Bishop, District 2

Judy Sharp, Earle District 3 (ex officio)

Sherman Rochelle, Star City District 4

Michelle Haley, District 3 

Nancy Reed, Siloam Springs District 1

AWARDS COMMITTEE
Patricia Free, Chair, Van Buren

Lorna Simmons, Conway

Sharon Barger, Blytheville 

Russ Swint, Booneville

Debbie Tanner, Cabot

   

INSURANCE COMMITTEE

Janet Duncan, Chair, Forrest City 
Pat Dunegan, Batesville

Timothy White, West Memphis

Richard Wyse, Magnolia

Doug Hunt, Brinkley

NOMINATING COMMITTEE
Mary Crutchfield, Chair, Little River

Kenny Gober, McGehee

W.A. "Dub" Wingfield, Texarkana

   

EXHIBITORS COMMITTEE
James Elbert, Chair, Little River

Dennis Wiles, Melbourne  

BY-LAWS
Pat Dunegan – Chair – Batesville
Evalene Tarlton, Poinsett County

Judy Hobbs, Siloam Springs

Janet Duncan, Forrest City

   

ARKANSAS STATE SERVICE OFFICER

Judy Hobbs, Siloam Springs Housing Authority

STATE PHOTOGRAPHER

Chonda Tapley, Harrison Housing Authority

WEBSITE COORDINATOR

Debbie Bailey, Springdale Housing Authority